Nakupte nad 4 000 Kč a získejte dárek dle svého výběru. 🎁

Zajímavosti o parafínu

Lékaři už dlouho vědí, že parafínová terapie je skutečný způsob, jak urychlit hojení a zklidnit svaly a klouby. Ve skutečnosti jsou léčivé vlastnosti parafínové terapie známy již po staletí.

Použití parafínu lze vysledovat celou cestu zpět až do římské říše. V té době na sebe Staří Římané lili horký vosk při přípravě pro masáže. Komerčně začal být parafín vyráběn v polovině 19 století, poté, kdy se chemici naučili oddělit voskovou látku z aktuální ropy a zdokonalit ji, aby byla bezpečná pro různé komerční využití. Takový parafín byl většinou použit k výrobě svíček.V první světové válce Britové používali parafínovou terapii k léčbě ortopedických poruch ve vojenských nemocnicích, Francouzi teplý parafín aplikovali na rány, aby tak urychlili hojení.

V moderní době se parafínová terapie mimo jiné používá při léčbě sportovních úrazů, kde je zapotřebí tepelná terapie a pohybová léčba. Navíc další výhodou je to, že parafínová terapie zklidňuje a zvlhčuje pokožku, otevírá póry, zvyšuje cirkulaci krve a podporuje pocit klidu pacienta.

Parafín se také velmi často používá v kosmetice pro jeho pověstný lesk. Nalézt jej můžete ve rtěnkách a krémech. V potravinářství se používá pro konzervaci například některých sýrů jako ochrana proti vlhkosti a plísním. Někdy se také můžete setkat s ovocem potaženým parafínem, které se nádherně leskne. Pozor však na konzumaci takového ovoce, parafín není rozpustný v trávicím traktu a větší množství by mohlo způsobit jeho ucpání.

V Americe si někteří basketbaloví hráči nechávají před zápasem aplikovat parafínový zábal. Měkké ruce jim pak dovolí lépe uchopit míč